Paykasa Kart ve Özellikleri

Paykasa Kart ve Özellikleri

İnternet teknolojisinin ve kullanımının yaygınlaşması ile birlikte alış verişler internet üzerinden sıklıkla yapılır hale geldi. Ancak bununla birlikte de bir takım sorunlar baş göstermeye başladı. Bu sorunların başında art niyetli kişilerin tuzağına düşen birçok kişi maddi manevi bir takım zararlara uğradı.

Bu sorunu önlemek için internet üzerinden yapılan her türlü alışveriş ve parasal işlemleri ve ödemeleri koruma altına almak için ön ödemeli sistem olan paykasa sistemi kullanımı yapılıyor. Bu büyük sorunu önleyen paykasa kullanıcısına istenilen miktarda bakiye satın alma işlevini yerine getiriyor. İnternet kullanıcıları paykasa kartının güvenli alış veriş yöntemleri ile oldukça kaliteli bir şekilde istifade edebiliyorlar. Tüm bu özellikler nedeni ile paykasa kullanımı giderek yaygınlaşmıştır.

Neden Paykasa?

Tüketicilerin hızlı alış veriş yöntemi sunması nedeni ile internet üzerinden alış veriş yöntemlerini kullanmaları son yıllarda oldukça büyük yaygınlık gösteriyor. Ancak banka kartı ve kredi kartı gibi kartlar ile internet üzerinden alış veriş yapmak birçok riski beraberinde getiriyor. Bu riskler oldukça büyük riskler olmasından dolayı tüketicilerin göze alamayacağı ölçüde olmasından dolayı bu sorunu gidermek için paykasa yöntemi en ideal bir yöntem olarak uygulanıyor.

Banka ve kredi kartları ile mevcut olan alış veriş riskleri paykasa sayesinde sıfır riske düşerek güvenli alış verişin kapılarını ardına kadar açıyor. Kullanılan paykasa sisteminde 3D güvenlik alt yapısı kullanıldığından güvenlik konusunda en ufak bir zafiyetin söz konusu olmadığı çok rahat bir şekilde belirtilebilir. Böylelikle tüketicilerin yapacakları her türlü ödeme güvenli bir şekilde yerine getirilebiliyor.

Paykasa Nasıl Kullanılıyor?

Paykasa satın alan tüketiciler, kartın satın alınmasından sonra paykasa tarafından kendilerine tüm alış verişlerde kullanabilecekleri bir kart numarası veriyor. Verilen kart numarasına tüketici ne kadar para yüklemesi yaparsa yüklediği miktar kadar alış veriş yapma imkanı söz konusudur.

Tüketiciler paykasa hesaplarını mastercard ve visa alt yapısına sahip tüm alış veriş sitelerinde kullanabiliyorlar. Bu özellik sayesinde tüketiciler banka hesap numaralarını ve kredi kartı bilgilerini internetter alış veriş yaparken direk bildirmedikleri için kimlik avcılarına karşı kendilerini korumuş oluyorlar.

Kullanım yaygınlığının yüksek olmasının bir başka nedeni de çok hızlı bir şekilde imkanlarından yararlanabilme özelliğine sahip olmasıdır. Bu nedenle tüketiciler herhangi bir zaman kaybı yaşamadan paykasa kartına bakiye para yükleyebiliyor ve yükledikleri miktarlarla da çok hızlı bir şekilde istedikleri ürünleri satın alabiliyorlar.

Paykasa Kartının Özellikleri

Kullanılan paykasa hesaplarının en önemli özelliği dolandırıcılara karşı kesin bir önlem olmasıdır. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde bu yöntem kullanılarak herhangi bir şekilde banka kartı ve kredi kartı bilgilerinin verilmesine gerek kalmıyor. Bu bilgiler sadece paykasa kart satın alma işlemlerinde bir kereye mahsus olarak veriliyor. Sonraki aşamalarda ise hiçbir şekilde banka ve kredi kartı bilgileri istenmiyor. Bu durum tüm kimlik hırsızlığı hamlelerinin önüne geçerek dolandırıcılıktan dolayı mağduriyet yaşanmasını engeller.

Özellikle online alışveriş yaparken ilgili sitelerin taleplerine göre kişilerden birçok kimlik bilgileri istenebiliyor. Ancak paykasa kart sayesinde hiçbir kimlik bilgisine gerek kalmadan paykasa kart adına alışveriş yapılarak internet üzerindeki alışveriş imkanlarından yararlanılabiliyor.

Tüketiciler paykasa kart satın alırken vermiş olduğu kimlik bilgileri ile ilgili tüm kişisel bilgiler paykasa kart satışı yapan firma tarafından saklanır ve üçüncü şahıslar ile asla paylaşılmaz. Aynı zamanda paykasa kart sayesinde tüketiciler yapmış oldukları tüm alışverişlerini saklı tutabiliyorlar. Çünkü paykasa kart aracılığı ile yapılan tüm alışverişlerin listesi ekstrelerde görünmüyor. Gelen ekstrede sadece yapılan satın alma işlemi ile ilgili bilgiler yer alıyor. Bu özellik sayesinde tüketiciler tüm alışverişlerini büyük bir gizlilik içerisinde yapabiliyorlar.

Fazla Para Çekimine Son Verir

Tüketicilerin kullanmış olduğu paykasa kart hizmetinin sunmuş olduğu bir başka önemli avantaj da tüketicilere fazla para çekme olumsuzluğunu yaşatmamasıdır. Bilindiği gibi fazla para çekme özgürlüğü kişilerin gerekli ya da gereksiz para çekmelerine imkan sağlıyor. Bu durum da ilerleyen süreçte kişilerin maddi anlamda büyük sıkıntılar yaşamasına neden oluyor. Ancak paykasa kart sayesinde talep edilen miktar paykasa kart içerisinde yer aldığından tüketicilerin kontrolsüz para çekimlerinin önüne geçmesi bakımından oldukça önemlidir.

Uluslararası Alışveriş İmkanı

Kartın sunmuş olduğu önemli bir avantaj da uluslararası anlamda alış veriş imkanı sunmasıdır. Yabancı sitelerden beğenilen bir ürün ve hizmet paykasa kart sayesinde kolaylıkla satın alınabiliyor. Özellikle bazı uluslararası sitelerde yerel banka kartı, kredi kartı ve yerel ödeme kartları kabul edilmiyor.

Yerel kartların kabul edilmediği bu sitelerde paykasa kullanım ayrıcalığı sağlayarak tüketicilere büyük bir hizmet sunuyor. Aynı zamanda bazı sitelerde bu kartın kullanımı ile birlikte bir takım kampanya ve indirimler de sunuluyor. Bu indirim ve kampanyalardan yararlanılarak yapılacak olan alışverişlerin çok daha avantajlı hale gelmesi sağlanıyor.

Paykasa Hangi Sitelerde Kullanılır?

Paykasa kart dünya genelinde visa ve mastercard alt yapısı olan tüm sitelerde kolaylıkla kullanılıyor. Çünkü paykasa kart visa ve mastercard alt yapıları ile ortak çalışan bir kart olarak dikkat çekiyor.

Tüketiciler bu kart sayesinde Türkiye ve dünya genelinde çevrimiçi sitelerden oyun ve her türlü satın alma işlemini kolaylıkla yerine getirebiliyor. Yapılan araştırmada alışveriş güvenlik yöntemleri bazında dünya genelinde en çok tercih edilen sistem paykasa sistemi olduğu görülüyor. Tüm çevrimiçi sitelerde kolaylıkla kullanılan bu kartın en büyük avantajı hızı ve güvenliğidir.

Pratik Kullanım

Kartın satın alınmasından sonra tüketicilere 16 haneli bir kart numarası ile cvc kodu veriliyor. Tüketiciler kart numarasını ve cvc kodunu aldıktan sonra anında hızlı ve güvenli alışverişin tadını çıkarabiliyorlar. Bu kartın kullanımı bilinen kredi kullanımı ile aynıdır. Bu nedenle yeni bir paykasa karta sahip olan tüketiciler kredi kartı kullanımlarındaki deneyimlerinden dolayı zorluk yaşamazlar.

Satın Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kartın kullanımı gibi satın alma işlemi de oldukça kolaydır. Sadece birkaç adım ile güvenli ve hızlı bir şekilde kartın satın alınması söz konusudur. Tüketicilerin kartı satın alırken yapmaları gereken işlemlerden birisi de bakiye belirleme işidir. Belirleyecekleri bakiye kartın içerisine yüklenerek kullanıcılara teslim ediliyor. Tüketiciler tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra 7/24 destek veren operatör sayesine merak edilen tüm bilgilere ulaşabiliyorlar.

Satın Alma İşleminde İzlenecek Yollar

Satın alma işlemleri üç farklı yolla yerine getirilebiliyor. Bu yöntemlerden birisi banka havale yöntemidir. Banka kanalı ile havale işlemi yapılarak kartın sahibi olunabiliyor. İkinci yöntem ise EFT sistemidir. Son yöntem olarak da kredi kartı kullananlar bu yöntem ile kartın sahibi olabiliyorlar.

Tüketiciler bu kart sayesinde her miktar üzerinden satın alma işlemini gerçekleştirebiliyor. Tüketiciler 10 Euro gibi düşük bir miktar ile alış veriş yapabildikleri gibi 500 Euro gibi yüksek miktarlarla da alış verişin tadını çıkarabiliyorlar.

Bakiye konusunda herhangi bir kısıtlama olmaması kartın en büyük avantajları arasında yer alıyor. Kartın bakiyesi tamamen tüketicinin insiyatifine bırakılmış bir durum olarak sunuluyor. Kullanım aşamasında operatörlerden destek alınarak sağlıklı alış veriş için ilk adım atılabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WHATSAPP İLETİŞİM